IZTOSS 3 Gang Rocker Switch Panel with Power Socket 3.1A Dual USB Wiring Kits and Decal Sticker Labels DC12V/24V for Marine Boat Car Rv Vehicles Truck Blue Led
Description
Features:
- The Aluminium panel Dimension:3.94"x4.33"x3.54"(Length*Width*depth), Portiforium Dimension: 8.2cm x 6.2cm ( 3.22in x 2.44in)
- The 3 gang DC12V/24V on-off switch with LED light,suitable for DC 12V/24V Systems, switch Panel is pre-wired. With screws,3 terminal connectors(for switch wiring with device) and 4 pcs 16-14AWG Insulated Heat Shrink butt Terminal for installing well
- Power socket and 5V 3.1A(2.1+1) dual USB approved Rhos/CE/UL Certify, Totally made of Environment Friendly material.
Product Details:
- Operation Mode: ON-OFF
- Current Rating: 20 Amps
- Operating Voltage: 24 Volts (DC)
- Connector Type: Usb
- Brand: IZTOSS
- Terminal: Spdt
- Item Dimensions LxWxH: 3.94 x 4.33 x 3.54 inches
- Mounting Type: Panel Mount
- Actuator Type: Rocker
- Insulation Resistance: 20 Megaohms
- Is Discontinued By Manufacturer : No
- Product Dimensions : 3.94 x 4.33 x 3.54 inches; 10.09 Ounces
- Date First Available : November 5, 2016
- Manufacturer : IZTOSS
- Best Sellers Rank: #99,160 in Sports & Outdoors (See Top 100 in Sports & Outdoors) #62 in Boat Rocker Switches
- #62 in Boat Rocker Switches
- Customer Reviews: 4.4 4.4 out of 5 stars 173 ratings
Primeprolight 42" 240W Led Light Bar Combo BEAM Work Light 4WD BOAT TRUCK PICKUP