House of Doolittle 2017 Monthly Desk Pad Calendar, Classic with Notes Section, 22 x 17" (HOD164-17)
Description
Since 1919, House of Doolittle has manufactured quality dated products made in
the United States that help you be more productive during your daily planning
activities. Thirty years ago we made the commitment to produce all of our
products using recycled paper and materials. This House of Doolittle 12 month
desk pad calendar starts in January 2017 and goes through December 2017. It
features a strong glue bound core at the top and includes two chipboard
reinforced leatherette corners at the bottom to keep pages in place. Each page
is perforated at the top for easy tear-off as needed. The desk pad calendar
features a notes section on each page, Julian dates and days remaining, full
year reference calendar on each page, and lightly ruled daily blocks. This
desk pad calendar is perfect for any office desk, teacher’s desk, student’s
desk or any other environment that calls for organization. Other products from
House of Doolittle include desk pads, wall calendars, lesson planners, class
record books, assignment books, monthly appointment planners and weekly
appointment planners. Go Green with House of Doolittle products, as we use
100% recycled paper containing 100% post-consumer waste with soy-based inks.
All of our products are manufactured in the USA and are FSC certified. Since
1989 House of Doolittle has donated 5% of its profits to organizations that
are working to create a more sustainable environment.
Features:
- January 2017 – December 2017 calendar, featuring 12 months for Easy planning
- Full monthly view on each page, featuring 2.3in x 1.8in blocks allocated for each day
Product Details:
- Size: 22 x 17"
- Brand: House of Doolittle
- Material: Paper
- Product Dimensions: 22"W x 17"H
- Manufacturer: House of Doolittle
- Brand: House of Doolittle
- Item Weight: 3.2 ounces
- Product Dimensions: 22 x 0.2 x 17 inches
- Item model number: HOD164-17
- Is Discontinued By Manufacturer: No
- Material Type: Paper
- Number of Items: 1
- Size: 22 x 17"