Description
The Rubbermaid Commercial Products Food Storage Box Lid for 2, 3.5, and 5
Gallon Sizes, Clear (FG331000CLR) fits measured 18″ x 12″ Rubbermaid Totes (2,
3.5, 5 Gallon) and boasts the durability of BPA- free clear polycarbonate for
more economical storage and transport applications. The rounded corners
increase maneuverability and cleaning ability. This tote is freezer and
dishwasher proof, optimizing utility. This stackable container is proudly NSF
approved and is perfect for any bar, restaurant, hotel, or home
Features:
- SIZE – Fits 19" x 12" Rubbermaid Totes (2, 3.5, 5 Gallon)
- ROUNDED CORNERS – Easy for cleaning and maneuverability
- DATE CONTROL PANEL – Boxes and lids offer panel to control dates for food spoilage
- LIDS AVAILABLE – Snap tightly for food storage
- FREEZER SAFE – All boxes and lids are freezer safe
- Clear, break-resistant polycarbonate provides visibility, durability and stain-resistance
- Tight-fitting snap-on lids keep food fresh
- Date control panels on boxes and lids for easier inventory control
- Dishwasher and freezer safe
- Available in standard industry sizes to accommodate existing storage racks, counters, etc
Product Details:
- Material: Plastic
- Color: Clear
- Brand: Rubbermaid
- Product Dimensions: 19"L x 12"W
- Item Weight: 1.1 Pounds
- Is Discontinued By Manufacturer : No
- Product Dimensions : 2 x 12 x 18 inches; 1.1 Pounds
- Item model number : FG331000CLR
- Date First Available : September 18, 2004
- Manufacturer : Rubbermaid Commercial Products
- Best Sellers Rank: #16,913 in Industrial & Scientific (See Top 100 in Industrial & Scientific) #20 in Take Out Boxes
- #20 in Take Out Boxes
- Customer Reviews: 4.5 4.5 out of 5 stars 1,467 ratings
11" Stainless Steel Wolverine Fantasy Claw Set of 2
Ringwraith Sword Costume Accessory
NcSTAR NC Star DRGB135, Tactical Red/Green/Blue Dot Weaver Mount
Ace Martial Arts Supply Single Sword Display Stand
2 PACK COMBO 27.5" LARGE BLOOD RAYNE NINJA VAMPIRE MACHETE SWORD BLADE KNIFE